Ostatnimi czasy serwis społecznościowy Facebook obiegło tajemnicze zdjęcie podpisane jako „Gniazdo orła bielika”. Na pierwszy rzut oka zdaje się ukazywać wspomniane gniazdo, zamieszkiwane przez jednego z najbardziej majestatycznych ptaków drapieżnych w Polsce – orła bielika. Co stoi za tą zagadką i jak bardzo warto przyjrzeć się tej niecodziennej fotografii?

Orzeł bielik jest ptakiem symbolicznym dla Polski i cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród miłośników przyrody oraz fotografów. Ten piękny przedstawiciel rodziny szponiastych odnotował w ostatnich latach wzrost swojej populacji, głównie dzięki gigantycznemu wysiłkowi ornitologów, działaczy ekologicznych oraz pasjonatów dzikiej przyrody. Nic więc dziwnego, że wszelkie informacje dotyczące orłów bielików przyciągają uwagę internautów.

Zdjęcie opublikowane na Facebooku rzeczywiście przedstawia wielkie gniazdo, usytuowane wysoko na drzewie. Widać tam zdjęcia z różnych perspektyw, które pokazują szczegółowe ujęcia konstrukcji głównego oraz detale naturalnego miejsca zamieszkania orłów bielików, jak również imponujące rozmiary oraz wysokość lokalizacji gniazda.

Tylko kim jest tajemniczy autor tego zdjęcia, i co spowodowało jego popularność na Facebooku? Okazuje się, że za zdjęciem stoi Andrzej Niziołek – znany polski fotograf oraz miłośnik przyrody. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wspaniałych ujęć przedstawicieli dzikiej fauny. To właśnie bardziej znany miłośnikom przyrody fotograf za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku udostępnił serię zdjęć z tego tajemniczego miejsca.

Andrzej Niziołek od dawna obserwuje bieliki i ikonografuje ich życie rodzinne. Co ciekawe, artysta ten pozyskał informacje dotyczące lokalizacji gniazd dzięki opisom Spółki Ochrony Ptaków Polskich. Publikacja tej informacji doprowdziła do zwiększenia aktywności na profilu fotografa i funkcji mediów społecznościowych jako platformy dla szerokiej dyskusji o aspektach ochrony ptactwa drapieżnego w Polsce.

Cieszy nas, że Facebook jest miejscem wymiany pasjonatów przyrody oraz szerzenia wiedzy o unikatowych dziedzinach ekosystemów lokalnych. Warto śledzić profile talentowanych fotografów takich jak Andrzej Niziołek, aby zyskać nie tylko inspirację dla swoich przyszłych zdjęć, ale też poznać tajemnice ukryte za tak ekscytującymi i zagadkowymi tytułami.

W ostatnich dniach serwisy społecznościowe obiegło zdjęcie, które stało się tematem licznych spekulacji wśród internautów. Chodzi dokładnie o fotografię przedstawiającą drzewo z gniazdem majestatycznych ptaków – orłów bielików. Wszystko wskazywało na to, że zdjęcie pochodzi z Polski; pojawiły się jednak pewne wątpliwości, powodując tym samym burzę komentarzy.

Zdjęcie zostało opublikowane na jednej z grup ornitologicznych na Facebooku, z opisem mówiącym o miejscowości na terenie naszego kraju. Bardzo szybko zyskało popularność, zbierając setki polubień i udostępnień. Nic więc dziwnego, że po krótkim czasie dociekliwi internauci natrafili na deweloperów publikacji.

Okazało się bowiem, że fotografia nie jest aby tak świeża, jak mogłoby się wydawać. Ponadto jej autorstwo również spowodowało wiele kontrowersji. Pierwsza sprawa dotyczyła samego miejsca wykonania ujęcia – rzekomo miejsce to było bliżej Polski niż innych krajów. W rzeczywistości okazało się jednak, że zdjęcie pochodzi ze Szwecji.

Deweloperzy wspominają, że odkrycie to nietypowe, gdyż PTAKI te najlepiej czują się w krajach o bardziej ciepłym klimacie. W przeciwieństwie do innych gatunków orłów, bieliki zdają się radzić sobie całkiem dobrze w niskich temperaturach.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że siedliska orła bielika zdecydowanie wyznaczają granice jego występowania. Ptak ten nieuniknione wiąże swe żerowiska z dużymi, otwartymi przestrzeniami oraz terenami szeroko rozbudowanej sieci wodnej. Stąd też wybiera zarówno Polskę, jak i kraje skandynawskie.

Sprawa wydała się już wyjaśniona, kiedy pojawiły się kolejne kontrowersje dotyczące tego tajemniczego zdjęcia. Gdy zdjęcie trafiło do szerokiego grona internautów i media społecznościowe zaczęły analizować tę fotograficzno-ornitologiczną zagadkę, połączono ją ze znanym przypadkiem zawziętej walki mieszkańców pewnej szwedzkiej wsi ze spółką energetyczną. Głównym powodem sprzeciwu była troska o ptactwo gnieżdżące się na terenie planowanego parku energetycznego – w tym przypadku bielików.

W tej sytuacji zdjęcie stało się swoistym symbolem dbałości o przyrodę oraz uświadomienia, jak wiele tak naprawdę nie wiemy na temat zwierząt zamieszkujących nasze najbliższe otoczenie. Gniazdo orła bielika na pierwszy rzut oka może się wydawać tylko makabrycznym miejscem do życia – jednak w rzeczywistości ze swoim fenomenalnym mechanizmem łączącym elementy takie, jak ciepło, wiatr czy jedzenie rysuje się nam barwna opowieść o życiu i przetrwaniu.

Tajemnica zdjęcia orła bielika rozwikłana zostaje krok po kroku, zainspirując tym samym społeczność naukową oraz sympatyków przyrody do dalszych poszukiwań związanych z tym niezwykłym gatunkiem. Wartości edukacyjne tego przypadku przybierają zatem zupełnie nowy wymiar, przyczyniając się do podnoszenia świadomości ekologicznej oraz zachęcając do troski o przyrodę.