Ogólne

Dla czystości miast

Dwa lata temu pisałem o pracach nad możliwościami zatrudnienia wron do prac w firmach sprzątających miasta. Zaznaczam, że specjalnie nie napisałem tutaj „wykorzystania” tych ptaków, bo mogłyby się zwyczajnie obrazić. Tym osobom, które nie pamiętają o co chodzi przypomnę stary wpis:

W badaniach nad możliwościami poprawienia estetyki i higieny naszych miast (wrona siwa) znalazła się na drugim miejscu zaraz za szympansem. Wyprzedziła natomiast koty, a nawet szczury. Szympansa do sprzątania żadne miasto raczej nie zatrudni, z wroną jest jednak już coś innego.

Test projektu CrowBar, gdy za wrzucenie śmieci do specjalnego na nie pojemnika otrzymują nagrodę, już zaliczyły. Oczywiście pozytywnie. Bonusem dla twórców projektu jest fakt, że wrony, jak na bardzo inteligentny gatunek przystało, uczą się zachowań od innych przedstawicieli własnego gatunku. 

Reasumując: kilka wyszkolonych stad wron nauczy pozostałe wrony będące w okolicy. Następne pokolenia wron uczyły się będą od obecnych. Sprzątanie miast będą miały w genach.

Wyobrażacie sobie ulice naszych miast, parki i okolice bez niedopałków, papierków i jakichkolwiek odpadków?

Nie powiem wam czy wspomniana spółka z wronami świętuje sukcesy bo nie wiem. Jak tylko dowiem się czegoś nowego w tym zagadnieniu to zaraz dam znać. Na razie zastanawiam się czy nowinki zagranicznych wron podchwycą nasze. Mam nadzieję, że tak, bo chodząc z Fredem po swojej okolicy widzę jak działalność śmieciarzy paskudzi okolicę.

Nadzieja na czystsze miasta zapowiada się nawet całkiem, całkiem. Wypierana z tradycyjnego krajobrazu rolniczego przez silniejszego i coraz liczniejszego kruka przeprowadza się do miast. Jakkolwiek zaliczyła ostatnio pewien spadek liczebności, to i tak populacja jej oscyluje w granicach 57 – 77 tysięcy par lęgowych.

Wrona siwa, fot. Hanna Żelichowska Ptaki na Stokłosach

Dodaj komentarz

Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej...

Celem zapewnienia najlepszej możliwej jakości przeglądania Strona korzysta z pilków cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach Twojej przeglądarki. Kontynuowanie przeglądania strony jak i klikniecie przycisku ZGADZAM SIĘ na banerze oznacza wyrażenie zgody na powyższe. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do polityki cookies tej strony: https://plamkamazurka.pl/polityka-cookies/. Znajdziesz tam także możliwość zmiany ustawień cookies oraz na http://wszystkoociasteczkach.pl/

Zamknij