Nie pamiętam żeby jakiekolwiek miasto w Polsce, poza powstałą w 1951 roku Bielsko-Białą, oraz Kórnikiem i Zduńską Wolą, miało herb z dwoma tarczami. Prawa tarcza, ta nas dzisiaj bardziej interesująca, należała dawniej do miasta Bielsko, a lewa, z dwoma różami, do miasta Biała Krakowska. Opis herbu przedstawia się tak:
Tarcza prawa jest dwudzielna w słup. W polu pierwszym błękitnym pół złotego orła, bez korony, z głową zwróconą w prawo, natomiast w polu drugim czerwonym trzy białe lilie ułożone w słup. Na tarczy lewej w polu zielonym dwie czerwone pięciopłatkowe róże ułożone w pas.
Niezmiernie ciekawa jest interpretacja orła w bielskim herbie. Symbolizuje on tutaj władzę księcia nad miastem, przynależność Bielska do piastowskiego księstwa cieszyńskiego. Złoto w barwie orła podkreśla znaczenie właściciela orła, czyli księcia. Błękitne pole mówi o suwerenności, wierności, porządku panującego rodu.
Pierwszy znany wizerunek herbu Bielska przedstawiał postać siedzącego na tronie świętego Mikołaja z Mirry z infułą i pastorałem w ręce oraz w aureoli. Jego nogi przesłonięte były stylizowaną dwupolową tarczą herbową (dwudzielną w słup). W prawym polu tarczy widoczna jest połowa heraldycznego orła z trzema wielkimi piórami w skrzydle (symbol książąt cieszyńskich), w lewym natomiast polu trzy lilie ułożone w słup, które były zmodyfikowaną połową herbu biskupów wrocławskich. Herb zawierał ważne symbole symbole: świętego patrona i znaki dotyczące właścicieli miasta.
Z czasem święty w herbie zmieniał pozy. A to zamiast siedzieć stał, albo występował bez aureoli. Podobnie zachowywał się orzeł, który czasami przyjmował dziwne nieco pozycje, czasami nawet barwy, jak też i lilie zmieniające co jakiś czas kolory. W 1848 roku władze Bielska zadecydowały o usunięciu Mikołaja z herbu, pozostałe elementy natomiast w nim pozostały.
Drugiej części dawnego herbu Bielska, jak i dawny herb Białej Krakowskiej nie opiszę. Zostawię to miłośnikom biskupstwa wrocławskiego i kwiatów.
Herb Bielska-Białej domena publiczna