Ptaki Karola Fornalczyka

Złoty ptak

Wilgi co prawda już nas opuściły, ale na odwiedziny ich zaprasza Karol Folnalczyk. Jestem przekonany, że Jego naprawdę kapitalna fotoopowieść bardzo Wam się spodoba.

* * *

Złoty ptak, wilga, poznałem ją jeszcze w okresie mojego dzieciństwa, pierwszy raz spotkaliśmy się w dobranocce „Przygód kilka wróbla Ćwirka – Czarodziejka”, następnym razem w znanym wszystkim serialu telewizyjnym „Czterej pancerni i pies”.

W pancerniakach można ją było tylko usłyszeć, kiedy dzielni wojacy stacjonowali w lasach w których rozbrzmiewał tajemniczy fletowy głos roznoszący się po całej okolicy, za to w bajce było już o wiele więcej ciekawych informacji jak dla kilku letniego szkraba.

            W środowisku naturalnym wilgę często spotkałem w dolinie rzeki Warty do której nieustannie wracam, tutejszy ekosystem stworzył tutaj doskonałe warunki do bytowania wielu ciekawych gatunków ptaków, lęgi odbywa tutaj między innymi dudek, krętogłów, grubodziób i oczywiście wilga, która co roku zakłada tu gniazda i wyprowadza młode.

Dotychczasowe moje obserwacje były szczątkowe i wiązały się bardziej z wątkiem sentymentalnym niż obserwacyjnym, głos wilg kojarzył się przede wszystkim z przyjściem wiosny, odpoczynkiem na świeżej łączce i filozoficznymi życiowymi przemyśleniami.

 06.07.2017_175622

Samica wilgi (Oriolus oriolus) – Canon 50D + Canon 70-200mm f/4 L USM

            Niejednokrotnie udawało się jedynie spostrzec przelatującego złotego ptaka wśród drzew a gdzieś w oddali usłyszeć jego kojący śpiew, później w okresie jesiennym, kiedy liście już opadły, odnajdywałem jakże wspaniałe, wplecione w brzozowe gałązki gniazda.

            Po wielu latach udało się wreszcie nieco bliżej zgłębić ten gatunek i spędzić kilkanaście dni wśród tych skrytych i pięknych ptaków.

            Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na drzewie, niewygodne pozycje, skurcze, ścierpnięte nogi, w upale czy deszczu, choć mój kręgosłup pewnie miałby inne zdanie na ten temat ale bez marudzenia…

            Wilgi przylatują do nas na początku i w połowie maja a żegnają pod koniec sierpnia, prowadzą skryty tryb życia i ciężko jest je zauważyć w życiu codziennym, z reguły przebywają w gęstym listowiu drzew i unikają bliskości człowieka.

            Ludzie oglądający na zdjęciu wilgę uparcie twierdzą, że to nie nasz rodzimy ptak, że taki kolorowy, z resztą podobna sytuacja jest z żołną czy zimorodkiem, na szczęście dudka już większość społeczeństwa zna.

            Z gniazda oddalają się cichutko, natychmiast po spostrzeżeniu zbliżającego się człowieka, samiec jest podejrzliwy, bardzo płochy i ostrożny, śpiewa z dala od gniazda, od samicy rożni się wyraźnie kontrastową żółtą i czarną barwą.

 03.07.2017_193534

Samiec wilgi (Oriolus oriolus) – Canon 50D + Canon 70-200mm f/4 L USM

            Samica również ostrożna ale bardziej ufna i dość szybko akceptująca człowieka w swojej bliskości, nieco mniejsza od samca, pierś jaśniejsza w ciemne cętki, mniej kontrastowa.

            Gniazdo wplecione w rozwidlenie cienkich gałązek, z dala od pnia, przypominające niewielki koszyk, składają z reguły cztery do pięciu białych nakrapianych jaj, które wysiadują przez okres około 14-15 dni.

            Po wykluciu się młode głodomory są wiecznie nienasycone, oboje rodzice łowią spore ofiary w postaci zielonych pasikoników, soczystych włochatych gąsienic, ślimaków,  morw, wiśni czy czereśni.

            Często w karmieniu i opiekowaniu może pomagać druga, młodsza samica, młode opuszczają gniazdo po około 14-16 dniach i kręcą się w pobliżu gniazda

 06.07.2017_173138

Samiczka siedząca w  gnieździe – Canon 50D + Canon 70-200mm f/4 L USM

 22.06.2017_071118

            Czatownię zbudowałem około ośmiu metrów nad ziemią na jednej z najgrubszych gałęzi smukłej brzozy, odległość od gniazda niewielka, na tyle pozwoliły warunki.

            Aby dostać się do środka trzeba było najpierw użyć drabiny sznurowej, następnie wspiąć się kolejne kilka metrów po gałęziach i zniknąć w ukryciu.

            Tuż przy pniu powstał swoisty kokon okryty gałązkami i  siatką maskującą, za siedzisko posłużyło kilka zbitych desek, do grubej gałęzi podwiązałem krótką linę podpiętą karabińczykiem do pasa, asekuracja w razie upadku oraz elastyczny statyw.

 21769966_1954966694751283_1682726841_n

 Czatownia zbudowana na drzewie

            Odległość od gniazda niewielka, należało więc zachować dużą ostrożność, rozwagę i spokój żeby nie narażać ptaków na stres i pozwolić aby mogły bez kłopotu wykonywać codzienne czynności.

            Wróciłem po kilku dniach, około godziny 4.00 siedziałem już w środku i bacznie obserwowałem otoczenie wokół gniazda.

            Zaskoczenie duże bo już po kilku minutach pierwsza pojawiła się samica, zupełnie bez żadnego zainteresowania zaczęła swobodnie karmić pisklęta, wiedziałem już, że wszystko jest w najlepszym porządku i ptaki czują się bezpieczne.

            Zaraz po wykluciu się młodych, dorosłe ptaki w większości donosiły duże zielone pasikoniki i mięsiste gąsienice, potem owoce morwy.

 05.07.2017_200508

Karmiąca samiczka wilgi  (Oriolus oriolus)

Canon 50D + Canon 70-200mm  f/4 L USM

            Czasami, po przylocie samicy odnosiłem wrażenie że młodziak nie poradzi sobie z tak sporym kąskiem, jednak po chwili okazywało się, że nie sprawiało mu to większego kłopotu, kilka ruchów przełykiem i owad znikał bezpowrotnie.

            Wilgi w zwyczaju mają czystość i porządek a więc praktycznie po każdym dostarczeniu posiłku, rodzic chwilkę odczekuje, zabiera kupę i ze względów bezpieczeństwa wynosi z dala od gniazda.

            Karmienie co 10-20 minut, czasami godzinne przerwy w dostawach, w późniejszej fazie dostarczały

            Wbrew pozorom życie kilka metrów nad ziemią ma zupełnie inny wymiar, pojawiają się gatunki trudne do zauważenia z ziemi.

            Kolejne dni zapowiadają się deszczowo, silny wiatr sprawia, że na drzewie zaczynam czuć się trochę niebezpiecznie.

            Pomimo trudnych warunków dorosłe ptaki nadal karmiły choć już nie z taką częstotliwością jak normalnie, mokre i nieco zziębnięte pojawiały się rzadziej.

 21919091_1954966628084623_368670958_n

Tuż po przejściu deszczu

 Postanawiam odpocząć i nie przeszkadzać ptakom w trudnym czasie, z nowymi siłami pojawiam się dopiero po kilku dniach.

            Jest 4.00, po wyjściu z samochodu wita mnie podejrzana cisza, słyszę różne głosy ale nie słyszę wilg, to źle wróży.

            Optymizm jednak zwycięża i powoli, krok za krokiem smagany źdźbłami traw zbliżam się do starej brzozy, poranna rosa błyskawicznie wtapia się w nogawki spodni a buty stają się coraz cięższe i coraz bardziej mokre.

            Cichutko zbliżam się i widzę że coś jest nie tak, z daleka gniazdo wygląda dziwnie, jakby większe, podchodzę bliżej i moim oczom ukazuje się smutny widok, konstrukcja gniazda została mocno naruszona przez silny wiatr i deszcz.

            Wilgowy koszyczek zwisa na włosku, trzyma go jedynie delikatny oplot jednej z brzozowych gałązek, jestem zrezygnowany, szukam piskląt pod drzewem jednak bez rezultatu.

            Przy pomocy drabiny wspinam się na drzewo i z bliska oglądam zniszczenia, w gnieździe trzy pisklęta, jednego brakuje, wyglądają na martwe, ale nie, widzę że się ruszają, kurczowo trzymając się pazurkami zwisającego gniazda.

            Wygląda na to, że tragiczna scena musiała mieć miejsce całkiem niedawno.

            Co robić ? szybka reakcja, biegnę do samochodu, szukam jakiegoś sznurka, linki, jest jedynie plastikowa opaska, podpinam nią gniazdo do gałęzi.

            W drodze powrotnej szukam czwartego pisklaka, musi przecież gdzieś tu być, po kilku minutach udaje się !!! zziębnięty maluch siedzi nieruchomo w trawie, czym prędzej sadzam go obok rodzeństwa, wygląda to całkiem dobrze, pisklaki odetchnęły i spokojnie ułożyły się w gnieździe, nic więcej nie mogę zrobić, pozostaje nadzieja że dorosłe ptaki nadal będą karmić.

            Minęły kolejne dni, wczesnym rankiem znikam w czatowni, niedaleko słyszę wilgi a wraz z nimi nadzieję że powróciły do karmienia.

 04.08.2017_173920

Samica z młodymi (Oriolus oriolus) – Canon 50D + Canon 70-200mm f/4 L USM

 06.07.2017_173219

            Po wejściu na drzewo oniemiałem, w gnieździe widzę już nie pisklęta ale podloty, dwa siedzą jeszcze w gnieździe a dwa pozostałe na gałęzi tuż obok, udało się, to oznacza że dorosłe karmią i wszystko wróciło do porządku dziennego.

            Po kilku minutach niezauważenie pojawia się piękny samiec z soczystą gąsienicą, nie jest już ostrożny, skupiony tylko na młodych, druga pojawia się samica z owocem morwy, ptaki karmiły nieustannie przez cały dzień, młode wilgi rosły w oczach.

            Podczas silnego wiatru, ich ostre pazurki pozwalały na poruszanie się po gałązkach w okolicy gniazda, pomimo, że skoki z gałęzi na gałązkę nie wyglądały za ciekawie, zawsze czepiały się doskonale i przy pomocy skrzydeł usadawiały na miejscu.

            Kiedy w okolicy pojawiało się niebezpieczeństwo o którym informowały oczywiście inne ptaki, potrafiły już donośnie skrzecząc wzywać rodziców, którzy nie wiadomo skąd pojawiali się natychmiast.

            To ostatni dzień spędzony z wilgami, lęg udany, pełny sukces, domek na drzewie rozebrany i tak oto kończy się opowieść o czterech młodych wilgach, które uratowała plastikowa opaska…

 29.06.2017_073828

 21905315_1954968328084453_1999147431_n

Podlot wilgi  (Oriolus oriolus) – Canon 50D + Canon 70-200mm f/4 L USM

Na więcej zdjęć zapraszam na  karolfornalczyk.wixsite.com

Leave a Reply

Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej...

Celem zapewnienia najlepszej możliwej jakości przeglądania Strona korzysta z pilków cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach Twojej przeglądarki. Kontynuowanie przeglądania strony jak i klikniecie przycisku ZGADZAM SIĘ na banerze oznacza wyrażenie zgody na powyższe. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do polityki cookies tej strony: https://plamkamazurka.pl/polityka-cookies/. Znajdziesz tam także możliwość zmiany ustawień cookies oraz na http://wszystkoociasteczkach.pl/

Zamknij