Ogólne

Akcja ratowania płomykówki

XVI Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej odbył się w cieniu wydarzenia, jakie nastąpiło dwa dni prędzej w jednej z wiosek położonych w sulęcińskim powiecie. Oficjalna wersja, która doszła do nas mówiła, że tamtejszy proboszcz przystąpił do remontu kościoła, wiedząc iż w jego murach lęgi odbywają pójdźki i płomykówki. Wiadomość tą przyjęliśmy ze sporym zaniepokojeniem, jak też ze sporym zbulwersowaniem.

Co tak naprawdę wydarzyło się 20 -22 kwietnia we wspomnianym kościele? Oto co o tym opowiedział interweniujący na miejscu Sławek Rubacha:

„Sobota (22.04.), godzina 6.30  odbieramy telefon od Zbyszka. Kościół w powiecie sulęcińskim w woj. lubuskim, który monitorowany jest przez nasze Stowarzyszenie od ponad 10 lat, został uszczelniony! Ubytki w dachu zostały załatane dwa dni wcześniej i to w środku okresu lęgowego. Kościół ten od lat zajmowany jest przez płomykówkę i pójdźkę i co gorsza, ptaki te mogły zostać w środku! Nie ukrywamy, że ogarnęła nas wściekłość, bo przecież osobiście informowaliśmy gospodarza o mieszkańcach kościoła. Później okazało się, że osąd był przedwczesny. Wprawdzie przez dwie doby ptaki są wstanie przetrwać bez pokarmu, jednak działać należało błyskawicznie. Pójdźki były bezpieczne natomiast miejsce, gdzie przebywały płomykówki było uszczelnione. Wraz ze Zbyszkiem Miszonem oraz Robertem Komorowskim dotarliśmy do wykonawcy i okazało się, że było to oddolna inicjatywa kilku parafian, którzy nie mieli wiedzy o sowach. Podczas ich pracy nie wyleciały żadne sowy, co utwierdziło nas w przekonaniu, że mogły zostać w środku. Udaliśmy się więc do proboszcza, który zaskoczony tą sytuacją bez wahania zezwolił nam na działanie. Wezwaliśmy na miejsce miejscową Ochotniczą Straż Pożarną, jednak okazało się że ich drabina jest zbyt krótka. Kolejny telefon i po około godzinie przybyła PSP z Sulęcina. Po wyjęciu dachówki, na nowo była możliwość wlotu do środka. Straż Pożarna odjechała, a my jeszcze przez pewien czas zastanawialiśmy się jak zabezpieczyć ubytek przed deszczem. Po około 15 minutach w otworze, z wnętrza dachu wyleciała… płomykówka! Nie ma takich słów, które opisałyby to co wtedy poczuliśmy! Wieczorna kontrola potwierdziła obecność płomykówki. Tydzień później tj. 29 kwietnia, na koszt naszego Stowarzyszenia został zamontowany daszek chroniący wnętrze kościoła przed deszczem.
Akcja nie udałaby się gdyby nie gro osób. Podziękowania należą się dla księdza proboszcza, lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie i innym którzy wspierali nas cennymi wskazówkami.

Kilka zdań na zakończenie. Budynki są również siedliskiem dla ptaków i innych grup zwierząt, a niszczenie ich z gniazdami itp. łamie Ustawę o ochronie przyrody i Rozporządzenie o ochronie gatunkowej. Zdajemy sobie sprawę, że niekiedy prace remontowe muszą być wykonane w okresie lęgowym czy rozrodczym, jednak tak naprawdę niewiele trzeba, aby pogodzić interesy ludzi z interesami zwierząt, co widać na powyższym przykładzie. Dzięki dobrym chęciom i zaangażowaniu wielu osób, kościół jest zabezpieczony, płomykówki mają swój dom, a my możemy cieszyć się ich pięknem.
Przed takimi pracami należy mieć opinie ornitologa i chiropterologa, którzy określą czy budynek jest zasiedlony i pomoże rozwiązać „problem”. Nasze Stowarzyszenie także służy radą i działaniami w takich sytuacjach.”

Tekst i zdjęcie pochodzą z sowy.sos.pl

QS6A1169 

PSP Sulęcin w akcji, fotografia udostępniona przez Sławka Rubachę

Leave a Reply

Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej...

Celem zapewnienia najlepszej możliwej jakości przeglądania Strona korzysta z pilków cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach Twojej przeglądarki. Kontynuowanie przeglądania strony jak i klikniecie przycisku ZGADZAM SIĘ na banerze oznacza wyrażenie zgody na powyższe. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do polityki cookies tej strony: https://plamkamazurka.pl/polityka-cookies/. Znajdziesz tam także możliwość zmiany ustawień cookies oraz na http://wszystkoociasteczkach.pl/

Zamknij