Pewnie wielu z was widziało niepozornego ptaszka, który zapychał spiralnie od pnia w górę drzewa. Jako, że robi to (zapycha) szybko, to niemożliwością się odróżnienie gatunku. Pełzacz leśny to (zap) czy ogrodowy. Obecnie może nam pomóc w rozpoznaniu fotografia cyfrowa. O ile zdążymy malucha uchwycić w obiektyw. Bo zapycha (a nie, jak sugerowałaby nazwa, pełźnie) naprawdę szybko!
–
Pełzacz leśny, bo dziś o nim słów kilka napiszę, najliczniej występuje w Karpatach i Sudetach. Nieco rzadszy jest w lasach województwa lubuskiego i środkowego Pomorza. Najtrudniej jest go spotkać w środkowej, rolniczej części kraju.
Optymalnym środowiskiem gatunku są duże kompleksy lasów. W lasach mieszanych najchętniej trzyma się ich wnętrz, podczas gdy w monokulturach sosnowych preferuje obrzeża oraz pobliża polan czy zrębów. Jest też znacznie rzadziej występująca subopopulacja pełzacza leśnego występująca w krajobrazie rolniczym, czyli w mieszance pól, pastwisk, śródpolnych zadrzewień czy niewielkich lasów. Owa subopopulacja sprawia, że odróżnienie gatunku od pełzacza ogrodowego narasta dla mnie do roli problemu.
Pełzacz leśny w Polsce jest średnio licznym gatunkiem lęgowym. Jego przeciętne zagęszczenie na kilometr kwadratowy wynosi 0,49 par lęgowych na kilometr kwadratowy. Liczebność gatunku szacowana jest na 130 000 -160 000 tychże par. Podczas gdy w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Europie trend liczebności był stabilny (-3,5%), to w Polsce nastąpił umiarkowany wzrost (+32,3%).
Żyjąca w dużym stopniu na otwartym terenie subopopulacja pełzacza leśnego wykazuje… „stres fizjologiczny”! Intensywna gospodarka leśna może mieć wpływ na liczebność gatunku. Jednak na takie stwierdzenie jest brak dowodów.
Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. „Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy.” GIOŚ, Warszawa
Pełzacz leśny, fot. Piotr Górny Piotr Górny Wildlife Photography