Dymówka jest licznym, a w środkowej Polsce nawet bardzo licznym, gatunkiem ptaka. Swój los związała z człowiekiem, chętnie gnieździ się wewnątrz budynków gospodarczych. O gatunku tym, jako że uzależnił się w dużym stopniu od naszych działań, zwykło się mówić, że jest synantropijny.
Jaskółka ta jest ptakiem krajobrazu rolniczego. Żeruje chętnie na otwartych przestrzeniach (łąki, pola, pastwiska). Jest jednym z tych gatunków, którym nie przeszkadzają przekształcenia w rolnictwie (monokultury). Unika natomiast lasów, jak też i drobnych zakrzaczeń śródpolnych.
Szacuje się, że liczebność dymówki w Polsce przekracza 2 000 000 par lęgowych. Populacja europejska wykazuje tendencję spadkową, odwrotnie jest u nas. W Polsce w ostatnich latach liczebność tej jaskółki wykazuje nieznaczny wzrost.
Pewnie zaskoczeniem dla iluś osób będzie fakt, że spory wpływ na populację dymówki ma sytuacja jaka jest na zimowiskach i trasach przelotów. U nas odczuwalnych zagrożeń nie ma. Populację mogą ograniczać zanik łąk czy też pogoda w czasie lęgów.
Największym zagrożeniem dla dymówki w Polsce może być… niekompetencja urzędników. Taka, jak na przykład rozporządzenie ministra rolnictwa z września 2003 roku mówiące, że w pomieszczeniach w których przebywa bydło nie może być innych zwierząt…
Na szczęście lot wytrawnego włóczęgi natury jest pewny i spokojny. Inaczej zresztą być nie może, jaskółka ta jest powszechnie powszechnie bardzo lubianym ptakiem.
Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. „Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy.” GIOŚ, Warszawa
Dymówka, fot. Kamil Wilkos www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3292-evilseed