Ogólne

Perdiks

Dedal kojarzy nam się pozytywnie, nawet bardzo pozytywnie. Człowiek, którego śmiała myśl wzniosła człowieka w powietrze, powinien pewnie budzić wieczny szacunek. Czy Dedal na ów szacunek rzeczywiście zasługiwał?

Perdiks, siostrzeniec Dedala, dorównywał wujowi w tworzeniu wynalazków. Byli nawet tacy co uważali, że nawet go przewyższa. Piła do cięcia drewna, kompas czy koło garncarskie to zaledwie jedne z wielu wynalazków młodego geniusza. Dedal dał się ponieść zawiści i zrzucił syna swojej siostry z wysokiej skały. Tylko dzięki Atenie Talos nie przypłacił tego życiem. Zamieniony został przez nią w kuropatwę, w jej skórze dane było mu wieść dalsze życie.

Przez ten potworny czyn Dedal musiał opuścić Ateny.

Po iluś latach musiał uciekać też z Krety. Przybrał wraz z synem Ikarem uszykowane prędzej skrzydła i opuścili wyspę którą rządził król Minos. Pamiętamy, że Ikar, niepomny przestrogi ojca, wzbił się jak ptaki wysoko w przestworza. Słońce stopiło wosk, którymi przyklejone do skrzydeł pióra i niesforny młodzieniec runął w dół.

Kiedy tylko Dedal skończył chować syna odezwał się jeden z obecnych tam ptaków ptaków. Była to kuropatwa. Dedal domyślił się, że i tu swoje do powiedzenia miała wyrocznia.

– Jeśli jesteś Perdiksem dasz świadectwo, że moja zbrodnia przeciw tobie została pomszczona – odezwał się.

Kuropatwa (Perdix perdix), fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl

Leave a Reply