Lelek nie należy do dużych ptaków. Jego długość ciała wynosi 25 -28 cm, rozpiętość skrzydeł 54 -58 cm. Ptak waży 70 -90 g.
Ptak ten składa dwa jaja wprost na ziemi. Niepokojony, niekiedy przenosi je o kilka metrów od miejsca złożenia. Po 17 -18 dniach inkubacji lęgną się pisklęta. Po wychowaniu piskląt niekiedy para przystępuje do drugiego lęgu. Lelki rozmnażają się od maja do lipca. Pary gniazdują oddzielnie.
Lelek jest w Polsce gatunkiem lęgowym. Przylatuje do nas w kwietniu i maju, odlatuje w sierpniu i wrześniu. Jego zimowiska znajdują się w środkowej i południowej Afryce.
Preferuje wrzosowiska oraz suche bory sosnowe rosnące w pobliżu polan, łąk i pól.
Lelek, podobnie jak spokrewnione z nim sowy, jest aktywny w nocy. Żywi się dużymi owadami, głównie ćmami i chrząszczami.
W Polsce należy do gatunków nielicznych. Lokalnie bywa średnio liczny. Jest chroniony.
Trudno jest zobaczyć lelka, gdyż w ciągu dnia odpoczywa siedząc na ziemi z ciałem ściśle do niej przylegającym. Jego upierzenie doskonale wtapia go w otoczenie. Może także odpoczywać w podobny sposób na gałęzi drzewa. Lata bardzo szybko i nisko nad ziemią, robi gwałtowne zwroty w pogoni za owadami.
Lelek, fot. Marcin Łukawski www.marcinlukawski.com